Geoblog.pl    mikasz    Podróże    BAŁKANY 2017    Perła Adriatyku...., czarna perła
2017

Perła Adriatyku...., czarna perła

Chorwacja
Chorwacja, Dubrovnik

Dubrownik mieliśmy na wyciągnięcie ręki, a ponieważ sami pisaliśmy o nim jako o perle Adriatyku, postanowiliśmy pokazać go dzieciom i załodze drugiego campera. Słyszałam już podczas tych wakacji kilka razy, że Chorwacja stała się absurdalnie droga, a jej mieszkańcy niemili, wręcz chamscy, ale pomyślałam, że to subiektywne odczucie i nie ma co się zrażać. Wszak to Słowianie jakby nie było.
Niestety po wizycie w Dubrowniku nasze odczucia są identyczne. Raczej nieprędko odwiedzę tej kraj! Ale po kolei. Z powodu braku odpowiedniej waluty, poszukaliśmy parkingu, który przyjmie od nas euro. Znaleźliśmy dość szybko i po uzyskaniu opryskliwej informacji, że koszt parkingu wynosi 11EUR od campera, poszliśmy zwiedzać miasto. Po drodze zaczęliśmy się zastanawiać, czy to czasem nie jest cena za godzinę, wprawdzie powinien nam o tym powiedzieć gostek od razu, ale ze względu na jego foch, możliwe, że celowo o tym nie powiedział. No trudno, za dużego manewru i tak bez kun nie mieliśmy, więc stwierdziliśmy, że 2 godziny to wystarczający czas na zwiedzanie Dubrownika i ruszyliśmy w miasto. Jak wiadomo najlepiej oglądać panoramę z murów, bo na dole Dubrownik niczym się nie różni od innych chorwackich miasteczek, więc zakupiliśmy bilety po cenie, która zwala z nóg i ruszyliśmy na mury. Nie da się ukryć, że miasto prezentuje się wspaniale, choć spacer w dół i w górę w ogromnym upale jest wyjątkowo męczący. Wśród tłumu turystów i jęczenia naszych dzieci podziwialiśmy piękną panoramę. Potem jeszcze szybki sprint w poszukiwaniu obiecanych lodów, których nie sposób było kupić, bo w każdej lodziarni była informacja, że nie można płacić w euro, ani kartą. W końcu znaleźliśmy jedną, potwornie zatłoczoną, kupiliśmy i wróciliśmy na parking. Czas w sam raz - 10 min. przed upływem 2 godz. Chłopcy poszli zapłacić, niestety obsługa parkingu zamknęła się w budce i nie reagowała na ich pukanie i znaki, że chcą zapłacić. W końcu budkę otworzyli jak ruszyła 3 godzina i zażądali opłaty za 3 godz, bagatela 66EUR! Trochę kłótni i nerwów, po których Chorwaci stwierdzili, że możemy stać dalej i ponownie zamknęli się w budce! Po chwili wrócili do rozmowy, ale z tak wielką arogancją i agresją, że dalsza konwersacja nie miała sensu, wzywanie policji tym bardziej, bo namacalne fakty były takie, że staliśmy na parkingu już prawie 3 godziny i jeszcze nie zapłaciliśmy - reszta to opowieści nasze i ich - ciekawe komu daliby wiarę stróże prawa ? Opcją było jedynie poddanie się lub sforsowanie szlabanu, co bardzo nas kusiło, ale kamery na wyjeździe wyraźnie mówiły, że napytamy sobie biedy. Z wielkim niesmakiem zapłaciliśmy gigantyczną opłatę i z mocnym postanowieniem, że więcej do Chorwacji nie pojedziemy, opuściliśmy ten niegościnny kraj.

mirka66 - 2017-09-06 19:38
No to byl chyba wasz najdrozszy parking.66 € to cena wzieta chyba z nikad.
Wielka szkoda,ze Chorwaci tak sie zmienili. :(

mikasz - 2017-09-06 19:57
Logika niby jest:
11EUR x 3 godziny x 2 auta, ale nie wiem czy gdzieś na świecie jest drożej... zwłaszcza, że to były niecałe 2 godziny.

W Mostarze, przy samym moście było 15 EUR za dwa auta, za cały dzień...

oboski
oboski - 2017-09-06 20:08
Ja również w sierpniu stwierdziłem po trzech godzinach w Bosnanskim Brodie i dwóch w Baranjsko Petrovo Selo zmarnowanych na kontrolach granicznych BiH/HR i HR/H, że szybko tam nie wrócę.

genek
genek - 2017-09-06 21:40
Jadąc do Chorwacji pamiętajmy by jechać tam na blachach D. wtedy jest szacun!!

mikasz - 2017-09-06 22:03
No, to mirka ma fory :)

Ale pamiętam, że kilka lat temu było inaczej. To nas lubili i szanowali, a na Niemców narzekali, że są bogaci i mają wygórowane oczekiwania co do warunków i bazy noclegowej.

mirka66 - 2017-09-07 16:50
Hahaha ! Moze i fory byly.Ale my nie dbamy o dobre warunki noclegowe.Lubimy nature i z nia obcujemy spiac w namiocie zainstalowanym na naszym Audi ( nad jeziorem,w lesie , czesto na plazy ).
Za to nie mielismy forow w Wenecji gdzie za 1 Auto stojace przez 4 godziny w garazu zaplacilismy 30 €.

marianka - 2017-09-14 11:39
Straszne! Aż przykro o czytać!

Anna i Łukasz Mika

09.02.2024 - 25.02.2024