Geoblog.pl    mikasz    Podróże    Lofoty 2018    Reinebringen
2018

Reinebringen

Norwegia
Norwegia, Reine

Reine to prawdziwa wizytówka Lofotów. Jest tu wszystko, co na archipelagu najpiękniejsze: wysokie górskie szczyty, głębokie jeziorka, morze wdzierające się w ląd wąskimi jęzorami, powyginane mosty i wąskie groble łączące kolejne wysepki oraz portowe osady z kolorowymi domkami. No, musi się podobać! Do tego dzisiaj ten piękny widoczek skąpany był w promieniach słońca. Nad miasteczkiem góruje Reinebringen, z którego roztacza się chyba najsłynniejszy lofocki widoczek.
Oczywiście każdy kto jest na Lofotach i ma zdrowe nogi powinien na własne oczy zobaczyć tę panoramę. Nasze nogi są zupełnie OK, więc ubraliśmy na nie stosowne buty i w drogę.
Trzeba przyznać, że podejście jest bardzo trudne i wymagające mimo, że trasa ma tylko około kilometra długości i raptem 450m przewyższenia. Jest więc bardzo stromo, ale nie w tym problem - jest piekielnie ślisko. Na całej ścieżce jest mnóstwo błota i ruchomych kamieni, a do tego małe odcinki biegną po gładkiej, mocno nachylonej i wilgotnej skale. Dość szybko uświadomiliśmy sobie, po co człowiek ma cztery kończyny, a i tak każde z nas zaliczyło przynajmniej po jednej ciekawej figurze akrobatycznej, co widać na ostatnich fotkach. Przed wejściem na trasę mija się tabliczkę ostrzegającą, że wchodzisz na własne ryzyko, a jeśli obsunie ci się kamień pod butem, to trzeba krzyczeć "Rock!" żeby kolejni wspinacze zdążyli uskoczyć. To wszystko razem jest trochę przerażające, ale widoki ze szczytu wynagradzają i trud, i strach.

ciesielka
ciesielka - 2018-07-02 07:38
Piękne widoki!

Mirka66
Mirka66 - 2018-07-02 16:56
Ale wodoki.
To jest to co kocham.

zula - 2018-07-02 17:34
Wędrówka mimo ,że ryzykowna i trudna zakończyła się ....widokami nie z tej ziemi !
Brawo!!!

kchrobak28
kchrobak28 - 2018-07-11 13:13
Widzę, ze szlak nadal jest zamknięty. Nepalczycy nie zdążyli przed sezonem ukończyć budowy nowej ścieżki. Podziwiam odwagę, my już po zejściu na dół cieszyliśmy się, że wszyscy cali i zdrowi. Widoki fakt, zapierają dech. Gratuluję.

mikasz

Anna i Łukasz Mika