Geoblog.pl    mikasz    Podróże    BAŁKANY 2011    Koniec

Koniec

Polska, Kraków

Wyprawę można by było zatytułować „Szlakiem bałkańskich kanionów”. Niektóre były słynne i ogólnie znane jak czarnogórski Kanion Pivy, czy macedońska Matka. Ale tak już na Bałkanach jest, że właściwie każda dolina rzeczna przecina na jakimś etapie góry i wtedy robi się wysoko, głęboko i pięknie, a szafirowo-turkusowa woda, białe skały i złote słońce przyprawiają o zawrót głowy. Nie wiem jak inaczej można by nazwać bośniacką dolinę Driny, czarnogórską Komarnicy i Mrtwicy czy albańską Mati jeśli nie kanionami. Tak, Bałkany to kraina kanionów, europejskie Colorado :)))
Greckie leniuchowanie było potrzebne głównie dzieciom, które po szkockich lodowatościach z utęsknieniem czekały na możliwość nurkowania i innych wodnych zabaw. My też oczywiście z chęcią się popluskaliśmy i poopalaliśmy, w ramach wakacyjnego urozmaicenia.
Jeśli chodzi o nasz eksperyment wyjazdu ze znajomymi, to jak dla nas udał się w stu procentach! Pomijając oczywiście drobne szczegóły natury organizacyjnej, jak np. trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego czy noclegowego dla dwóch camperów, a nie jednego jak zwykle, to całokształt wyszedł naprawdę fajnie. Chwaliliśmy sobie nasze cowieczorne pogaduszkowe spotkania, przyjemnie było w towarzystwie podziwiać krajobrazy, a dzieci były prawdziwie zachwycone większą ilością osób do zabawy.
W ciągu 15 dni przejechaliśmy ponad 4700km zużywając niemal 570 litrów oleju napędowego, a więc znowu wróciliśmy do naszej dobrej średniej 12l/100km. Widocznie wyprawa do Szkocji była wypadkiem przy pracy, albo kamper był trefny. Na wszelki wypadek tamtego już nie pożyczę :)))

W sumie za paliwo zapłaciliśmy ok.2750zł (602PLN+112EUR+150BAM+15420MKD+405RON).
Pozostałe koszty wyprawy to wszelkie winietki, taksy i opłaty na bramkach - łącznie ok.55 EUR.

zula - 2011-09-08 17:21
Dobre podsumowanie - patrząc na dni, trasę i osoby , które to wszystko zobaczyły to koszty można uznać za niskie ! Wspaniały rodzinny wypoczynek - a co dalej ??? , pozdrawiam Was serdecznie

My
My - 2011-09-19 22:47
Wspaniała wyprawa !!
Zobaczyłem wszystko to czego nie widziałem na mojej i wiem że na pewno muszę wrócić na Bałkany przy okazji wyprawy " bałkańskie kaniony i cuda przyrody" bo nasza tegoroczną wyprawę można zatytułować " szlakiem zabytkowych miast i miasteczek " .
Piękny blog !! Miło było zagościć i przenieść się w cudowne miejsca . Pozdrawiamy.

BoRa
BoRa - 2012-01-19 21:09
Piękna podróż, wspaniałe zdjęcia, i jak to Zula napisała .. dobre podsumowanie.Przeczytałam i obejrzałam zdjęcia - wszystko jednym tchem.

mikasz

Anna i Łukasz Mika