Geoblog.pl    mikasz    Podróże    Cypr 2017    Fatamorgana
2017

Fatamorgana

Cypr
Cypr, Akrotiri

Dzień spędziliśmy na półwyspie Akrotiri, głównie na plaży (Lady’s Mile Beach). Ale coś tam jeszcze jednak zobaczyliśmy…
Południowy kraniec półwyspu, wraz z Kocim Przylądkiem, zajmuje baza Królewskich Sił Powietrznych. Teren jest całkowicie niedostępny dla przybyszów, trudno nawet coś zobaczyć z wyjątkiem startujących i lądujących myśliwców i transportowców RAF. Centralną część zajmuje spore, częściowo wyschnięte słone jezioro. Okoliczne tereny bagienne w założeniu miały oferować możliwość oglądania wszelkiego ptactwa. Są nawet wyśmienicie przygotowane punkty obserwacyjne, ze stosownym zasobem informacji i materiałem poglądowym. Problemem był tylko brak ptactwa – może za ciepło? Może nie ta pora roku?
Jest jeszcze kościół świętego Mikołaja od kotów, tych co przybyły z Konstantynopola i zjadły wszystkie węże na Cyprze….. taaak…. sprytne bestie. Kościółek większego wrażenia nie robi, kotów trochę jest, połowa jakaś wyleniała, reszta całkiem miła. Wszystkie bez wyjątku leniwe i ospałe jak Grecy.
Natomiast zdecydowanym hitem dzisiejszego dnia była fatamorgana. Jeszcze chyba nigdy w życiu nie uległem tak wiarygodnemu złudzeniu! Słone jezioro było częściowo wyschnięte, a częściowo wypełnione wodą. Po wjechaniu na suchą część, ze zdumieniem zauważyliśmy, że nie dojedziemy do plaży, bo drogę odcina nam szeroki jęzor wody. Tak, bez wątpienia wody – odbijały się w niej nawet krzaki, drzewa i budynki. W konsternację wprawił nas dopiero inny samochód pędzący po wodzie, świetnie się w niej odbijał (a jakże!), tylko jakoś wyjątkowo mało chlapał. Z opadniętymi szczękami ruszyliśmy w kierunku lustra wody, które najpierw zaczęło przed nami uciekać, a potem zupełnie znikło. Czad!!!
Prawdę mówiąc to tak nam się spodobało, że jeszcze się wróciliśmy i trochę sobie pojeździliśmy w tym niecodziennym mirażu, a na koniec pstryknęliśmy fotki (pięć ostatnich).

mirka66 - 2018-06-14 07:28
Kotow ci tam dostatek.